Надрукувати

Новини

2016 December 21

Директор ТОВ «Карпатигаз»: Ми могли б видобувати 1,2 мільярди кубометрів газу на рік

Цього тижня компанія «Карпатигаз» отримала почесний статус «Підприємство року», яким нагороджуються найкращі підприємства України.

Цей статус присвоюється міжнародним економічним рейтингом «Ліга кращих», який з 2012 року є членом міжнародної рейтингової асоціації «International Rating Association» (Гонконг), партнером «Standard Chartered Rating GmbH» (Німеччина) та офіційним представником групи міжнародних компаній.

Директор ТОВ «Карпатигаз» Борис Синюк тримає нагороду - почесний статус «Підприємство року», яким нагороджуються найкращі підприємства України

Ми поспілкувалися з директором ТОВ «Карпатигаз» Борисом Синюком про досягнення компанії, проблеми у її діяльності та перспективи.

- Як Ви оцінюєте присвоєння «Карпатигаз» статусу «Підприємствo року»?

- Визнання виробничих досягнень ТОВ «Карпатигаз» міжнародною рейтинговою асоціацією, надання підприємству міжнародного та престижного статусу «Підприємство року» для нас велика честь і гордість.

Приємно, що була оцінена виконана в межах договору про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидобування» та Місен Ентерпрайзес АБ (Швеція), без перебільшення гігантська робота щодо отримання додаткового видобутку газу, конденсату та нафти з родовищ, які знаходяться на завершальному етапі розробки.

Мета цього договору - збільшення вилучення залишкових запасів газу з виснажених покладів. Мова йде, зокрема, про свердловини, які були введені в експлуатацію в 70-80 роках минулого століття.

Завершальний етап розробки родовищ – це надзвичайно складний і капіталоємний процес. Мова, в першу чергу, йде про стан покладів. Вони у в своїй більшості обводнені, закольматовані, з низьким пластовим тиском. Не кращим був стан видобувного інструменту. Маються на увазі свердловини, які знаходяться в аварійному і бездіючому стані, ліквідовані та малодебітні.

Це й занедбаний стан видобувної інфраструктури – сепараторів, теплообмінників, запірної арматури - які були змонтовані в роки відкриття родовищ.

- Розкажіть більш детально про умови угоди про спільну діяльність.

- Угода про спільну діяльність між державним підприємством «Укргазвидобування», ТОВ «Карпатигаз» та шведською компанією Місен Ентерпрайзес АБ, оператором якої є ТОВ «Карпатигаз», - унікальний документ.

Основним завданням цієї угоди є збільшення видобутку вуглеводнів шляхом підвищення нафтогазовіддачі покладів родовищ, що знаходяться на завершальному етапі розробки через реалізацію високотехнологічних програм. При цьому, основні фонди ПАТ «Укргазвидобування» не відчужуються на користь спільної діяльності, не вносяться як вклад у спільну діяльність, а лише надаються виключно для їх покращення.

Специфікою цього договору є те, що спільній діяльності належить тільки додатковий видобуток вуглеводнів, отриманий в результаті проведення певних технологічних дій в свердловинах та на родовищах. Водночас весь базовий обсяг видобутку, тобто той, який існував до початку робіт на об’єктах, є власністю державного підприємства ПАТ «Укргазвидобування».

Надзвичайно важливим є й те, що умови угоди передбачають реінвестиції до повного виконання програми робіт – етапу відновлення свердловин та будівництва дотискуючих станцій. Тобто всі отримані кошти від реалізації газу, конденсату, нафти та нафтопродуктів реінвестуються у виробництво.

Крім робіт з виснаженими родовищами, планувалася дорозвідка глибоких покладів, які залягають на глибині 5,5-6 тисяч метрів.

Угода про спільну діяльність пройшла всі необхідні погодження і довела свою ефективність.

- Яких показників вдалося досягти?

- В перший рік роботи, а саме у 2011 році, залучивши 17 станків для ремонту свердловин з використанням передових технологій, ми вийшли на річний видобуток в обсязі 152,6 мільйонів кубометрів газу.

Крім робіт з підземною частиною родовища, ми активізували роботи по модернізації наземної видобувної інфраструктури, розпочавши будівництво дотискуючих компресорних станцій. Тобто об’єктів, які допомагають вилучати вуглеводні з покладів з низькими пластовими тисками, і з подальшою подачею газу в газотранспортну систему держави.

Такий комплексний підхід до інтенсифікації видобутку, відновлення свердловин, модернізації інфраструктури через будівництво ДКС на другий рік виробничої діяльності подвоїв наші досягнення. Ми вийшли на рівень видобутку 342,7 мільйони кубометрів газу та 18 тисяч тон конденсату та нафти.

- Чи мала компанія проблеми під час виконання договору?

- Маючи в програмі спільної діяльності відновлення 110 свердловин, будівництво 12 дотискуючих станцій, і при цьому прогнозуючи вийти на рівень додаткового видобутку біля 1 мільярда кубометрів газу, на початку третього року нашої діяльності проблеми почалися.

Без будь-яких аргументів чи пояснень видобутий газ почали не включати в газовий баланс для його реалізації споживачам.

Видобуток газу тривав, він закачувався в підземні сховища без права реалізації, платилися обов’язкові податки, і, як результат, на виконання виробничих програм забракло коштів. Йшло повне вимивання обігових коштів.

Але при всіх існуючих проблемах 2013-й рік ми завершили на рівні видобутку 692,3 мільйони кубометрів газу і 58 тисяч тон конденсату та нафти.

- З чим були пов’язані такі події?

- В цей період ми відчули, що таке політичний тиск, відчули відношення до інвестора, відчули спробу заволодіти бізнесом. Відповідно, з нашого боку були звернення до уряду та президента, зазначивши, що готова захищати свої права у Стокгольмському арбітражі.

Бурхливі події кінця 2013 і початку 2014 років та прихід нового демократичного уряду дали надію на активізацію спільної діяльності. Компанія почала реалізовувати газ з підземних сховищ, проблема включення до балансу була вирішена.

Втрачені можливості ми планували наздоганяти при нових, обнадійливих обставинах з європейським вектором розвитку, з відкритими дверима для інвестора та закликами інвестування в енергетичний сектор економіки держави.

Перша половина 2014 року для країни, і особливо в енергетиці в зв’язку з подіями на сході і в Криму, була дуже складною. Був введений тимчасовий надзвичайний стан в енергетиці. Це було прийнято з розумінням і шведською стороною, що до кінця року все нормалізується і ставка ренти буде зменшена до своїх 29%.

Але так званий тимчасовий надзвичайний стан, при якому була встановлена рентна плата на рівні 70%, перетворився на постійний. Тривали одвічні пошуки олігархів серед бенефіціарів компанії і брудна інформаційна кампанія. Це все разом призвело до гальмування виконання виробничих програм.

- Тобто виробничі програми зупинилися?

- Загальмувалися, але не зупинилися. Ми продовжили відновлення свердловин, будівництво ДКС. Так наприклад у Полтавській області у 2014 році було введено в експлуатації дві станції – Розпашнівська та Східно-Полтавська. Буремний 2014 рік завершили з обсягом видобутку 686,6 мільйонів кубометрів газу та 41 тисяча тон конденсату та нафти.

- Якою ситуація є зараз?

- У 2015-2016 роках виконання виробничої програми продовжилось в дискримінаційних умовах при 70% ренті.

Але накопичений фінансовий ресурс від реалізації газу поточного видобутку, що знаходився в підземних сховищах, дозволив нам закупити газоперекачувальне обладнання ще для 8 станцій та ввести в експлуатацію 4 ДКС.

Так була введена в експлуатацію Летнянська ДКС у Львівській області, Свидницька та Абазівська ДСК у Полтавській області. А вінцем успіху стало введення в експлуатацію в вересні 2015-го року Хрестищенської ДКС з компресорними агрегатами Titan 130 виробництва компанії Solar Turbines (США), до якої підключена ціла група родовищ. Завдяки цій ДКС видобуток газу збільшився на 600 мільйонів кубометрів.

Усі разом дотискуючи компресорні станції, введені в експлуатацію колективом «Карпатигаз», тільки в поточному році забезпечили видобуток більше 5 мільярдів кубометрів газу.

За період 2011-2016 років колективом «Карпатигаз» додатково видобуто 3,1 мільярд кубометрів газу, 211 тисяч тон конденсату та нафти. У видобутку цих обсягів взяли участь відновлені і введені в експлуатацію 67 свердловин та 5 новопобудованих дотискуючих станцій.

Створено 220 постійних робочих місць, більше 2 тисяч працівників підрядних організацій були задіяні на спеціальних будівельно-монтажних роботах з високоточним імпортним обладнанням, оснащеним електронною апаратурою.

Ми почали топтатися на місці, але виробничу програму з видобутку газу 2015-го року виконали з обсягом 711 мільйонів кубометрів газу. Ріст видобутку відбувся, але потенційні можливості були більшими.

Хоча ведення ефективної діяльності в таких політико-економічних реаліях надзвичайно складна справа, ми не втрачали надії на послаблення податкового навантаження. Компанія знаходиться під постійним тиском правоохоронних органів.

- При цьому компанія продовжує сплачувати податки у повному обсязі?

- Загалом нами було сплачено біля 11 мільярдів гривень податків. Тільки за 2015-2016 роки сплатили більше 5 мільярдів гривень. У першому півріччі 2016 році, за даними ДФС України, ТОВ «Карпатигаз» увійшло в ТОП-50 найбільших платників податків у нафтогазовій галузі, зайнявши 7 позицію.

З одного боку, це позитив, що ТОВ «Карпатигаз» є сумлінним платником податків, а з другого боку – надзвичайно прикро, що до пропозицій зменшення податкового навантаження в частині рентних платежів до 29% не дослухаються. А це дало б змогу збільшити видобуток і, відповідно – надходження до бюджету.

За підрахунками при ренті в 29% компанія «Карпатигаз» могла би вийти на обсяги видобутку 1,2 мільярди кубометрів газу на рік, добудувати незавершені газовидобувні об’єкти і при цьому сплатити до бюджету на 0,6 мільярдів гривень більше, ніж сплачує зараз.

Попустивши податковий ремінець компанія протягом 2017 року змогла би завершити будівництво дотискуючих станцій, що стало б запорукою у виконанні надзвичайно амбітної урядової програми щодо досягнення обсягів видобутку в 2020 році – 27 мільярдів кубометрів природного газу.

Прес-служба ТОВ «Карпатигаз»

« Назад